Blogas / [wpseo_breadcrumb]

Po „nekaltos“ grožio procedūros atsiduria ir priėmimo skyriuje: gydytoja įspėjo, kuo rizikingos įvairios injekcijos.

Published On: 1 vasario, 2023

Įvairiomis grožio procedūromis – botulino toksino ar hialurono rūgšties injekcijomis – susidomi vis jaunesnio amžiaus moterys. Vis tik gydytojai įspėja – jei norėdami taip pasigražinti papulsite į netinkamas rankas, gali prireikti net skubios plastikos chirurgo pagalbos.

 

 

Apie populiariausias gražinimo procedūra ir jų galimas rizikas „Žinių radijo“ laidoje „Sveikatos laikas“ papasakojusi dermatovenerologė, estetinės medicinos gydytoja Greta Valančienė apgailestavo, kad šiandien sudėtinga sukontroliuoti, kas teikia tokias paslaugas.

„Gydytojas dermatologas mato pokyčius odoje, moka juos įvertinti, tuo pačiu ir konsultuoja – ar apie pigmentaciją, raudonį, apie kitus pokyčius odoje. O kitos specialybės gydytojas, atskirai nebaigęs odos ligų, nemokės vertinti pokyčių, galbūt jau formuojasi kažkokia dėmė ar displastinis apgamas, gal kažkoks odos navikas ar ikivėžinė būklė, kai reikia ne kažką suleisti, bet gal nukreipti į gydymo įstaigą. O kai tai visiškai komercinis estetinės medicinos požiūris…, be abejo, tai ir verslas, bet negalima vien per tai vertinti, nes čia yra ir medicina žmogus, jo sveikata“, – kalbėjo ji.

 

Paslaugas teikia nelegaliai.

 

„Medicinos slaugytoja gali padaryti kažkokią injekciją, bet tik su gydytojo paskyrimu. Taip buvo visais laikas – bet kokį vaistą ar preparatą, kuris yra leidžiamas, medicinos slaugytoja gali tik mechaniškai suleisti. Bet jos sau leidžia tai kažkaip kitaip interpretuoti – jei baigiau kosmetologiją ir slaugą, tai galiu daryti injekcijas. Bet tą galima daryti tik medicinos įstaigoje su gydytojo nurodymu. Bet yra kitaip – daug įstaigų nėra jokio gydytojo dermatologo“, – konstatavo G. Valančienė.

Ji pabrėžė, kad štai botulino toksinas yra vaistas, todėl ir leisti jį galima tik gydytojui.

„Jei nesigilinsi, viskas atrodys labai paprasta – esu drąsus, paėmiau švirkštą, adatą, kažkur „iš po stalo“ preparatą, kurį galima ir užsisakyti internetu, ir gal bus gerai. O kas toliau? Suveiks – gerai. Bet jei atsitiks komplikacija, ką jos darys toliau?“ – svarstė pašnekovė.

Tuo metu tokių procedūrų komplikacijos gali būti skaudžios – galimas ir vokų užkrėtimas, gali formuotis kažkokios grimasos, kreivai „atsistoti“ ar užkristi antakiai.
„Dažniausiai botulinas leidžiamas į raumenį – kaktos mimikos raukšles ir palei akis, kur yra vadinamosios „žąsų kojelės“. Galbūt kur nusižiūrėjus internete ir gerai tai padarysi, bet yra visokių niuansų,  ligų, pavyzdžiui, raumenų silpnumas. Reikia išsiaiškinti kliento anamnezę, o jos (kosmetologės – aut. past.) net nežino, ką tai reiškia. Mes visada apklausiame apie alergines ligas, galbūt autoimunines ligas, kas jau yra kontraindikacija.

Bet kai įvyksta komplikacija, jos tada „nusiplauna rankas“, neva nieko nedarė, leido tik mezoterapiją (injekcinė procedūra, kai įvairūs preparatai, jų kokteiliai leidžiami į odą – aut. past.), ką pusiau legaliai gali daryti, sako, kad jokio botulino, jokio užpildo neleido, o kas komplikavosi – nežino. Jos gali nusikratyti atsakomybę, nes neturi, ką prarasti – neturi licencijos. O gydytojas, kai ką prisidaro, gali ją prarasti, o tai tolygu netekti darbo“, – komentavo G. Valančienė.

 

Tenka skubėti ir į ligoninę.

 

Gerai, jei po procedūros „tik“ užkrito antakis – dalis nepageidaujamų efektų su laiku praeina, bet, pašnekovės teigimu, baisiausia komplikacija yra audinių nekrozė.
„Kai leidžiami audinių haliurono užpildai, kada yra gelis ir leidžiamas tose vietose, kur eina stambiosios kraujagyslės, galima užspausti kraujagyslę ir tuomet, jei tai yra arterija, vystosi audinių nekrozė, jei pataikoma ne į tokią stambią veną – tada mikronekrozė. Tai gali pasireikšti kaip herpeso infekcija, kada net nesuprantama, kas tai per reiškinys ir dažnai pavėluojama.

O šią situaciją reikia spręsti labai greitai, nes tai yra audinių kraujotakos sutrikimas. Tai gydytojas tuo ir skiriasi nuo žemesnio medicinos išsilavinimo darbuotojo, nes jis žino variantus B, C, D, ką kokiu atveju daro, kada jau siunčia plastikos chirurgui operuoti ar atverti tą vietą, kur įvyko bėda“, – konstatavo pašnekovė.
|Gydytojos pastebėjimu, kuo dabar atliekama daugiau procedūrų, tuo dažniau pasitaiko ir komplikacijų

„Anksčiau jų tikrai mažiau matėme, dabar, kai kas atsitinka, gydytojai vieni su kitais pasikonsultuoja, priimi geriausią sprendimą ir padarai. O kai nežino, ką daryti, tai stumdo klientą. Ir yra buvę tokių pavyzdžių, kai yra penktadienio vakaras, klasika kaip visada, ir skambina kokia kosmetologė sakydama, kad kažkas atsitiko jos draugei.

Atsiunčia nuotrauką – o ten tipinis nekrozės vaizdas. Dažnai taip nutinka tarp antakių – pykčio raukšlės projekcijoje, čia išvis haliurono užpildo nerekomenduojama leisti. Sakau, kad reikia kuo skubiau leisti fermentą, kuris tirpdo haliuroną, nuvyksta žmogus į priėmimo skyrių, jie irgi ne estetikos gydytojai, nežino, kas tai yra, gal herpesas. Niekas nieko nesuleidžia ir ką daryti? Tada bandome kolegiškai spręsti situacijas, kad kas padėtų“, – prisiminė medikė.
Paklausta, kokias yra mačiusi baisiausias, atrodytų, tokių „nekaltų“ procedūrų komplikacijas, gydytoja pasakojo, kad kitą kartą suleidus užpildą kyla autoimuninės reakcijos, kai reikia ir tirpinti, bet vis tiek kažkokie užpildo fragmentai lieka: „Žmogui ištisai tinsta veidas, rausta ta sritis, formuojasi uždegimai, reikia ir daugybinių antibiotikų kursų, skirti hormonų – yra didžiulis diskomfortas, grožio ten išvis nėra, tai – subjaurotas veidas.“

 

Procedūros jaunėja.

 

Gydytoja pasakojo, kad tokiomis operacijomis susidomi vis jaunesnės moterys. Kai kurios specialisto duris praveria ir būdamos vos virš 30-ies.

„Būna, kad mimikos raukšlės tikrai labai išreikštos ir padaro žmogų piktą. Tai dažnai jei aplinkiniai klausia, ko moteris pikta, o ji nepikta, tai dažniausiai ateina „naikinti“ to pykčio. Standartiškai daugiausiai klienčių yra vyresnės nei 40 metų“, – pastebėjo gydytoja.

Paklausta, ar kada tenka atkalbinėti nuo tokių procedūrų, G. Valančienė patikino, kad tikrai pasitaiko tokių atvejų: „Yra toks  dalykas, kad kuo moteris gražesnė, tuo ji galbūt sunkiau priima senėjimo procesą – juk ji buvo tobula. O tas tobulybės siekimas dažniausiai veda į niekur. Kai prasideda daug įvairių korekcijų, ne tik injekcijos, bet ir labai dažnai plastinės operacijos, žinau atvejų, kai gražus žmogus labai susibjauroja, nes būna per daug visko padaryta.“

 

Kada verta susimąstyti apie grožio injekcijas?

 

Gydytoja patarė, kad apsilankyti pas grožio procedūras atliekantį gydytoją tiek vyrams, tiek moterims vertėtų tada, kai veidrodyje pradeda matyti kažkokius nebepatinkančius, net erzinančius ženklus.

„Galbūt erzina aplinkinių komentarai, kodėl žmogus visada yra piktas, liūdnas ar pavargęs, nors viduje jis taip visai nesijaučia. Taigi kad vidus koreliuotų su išore, kodėl gi nepasidaryti to, kas daroma visame pasaulyje? Ir tai daroma keliolika metų, procedūros jau praėjusios visas patikras. Botulino toksinas estetikos sumetimais jau yra leidžiamas virš 20 metų, haliurono užpildams taip pat jau keliolika metų. Taigi jei jie sukeltų kažkokių labai didelių neigiamų pasekmių, būtų nutrauktas jų gaminimas ar leidimas“, – tikino gydytoja.

Ji pridūrė, kad šiuo metu preparatai gerai patikrinti dėl alerginių reakcijų, galima viską daryti švelniai, tik pagerinti odos kokybės būklę: „Jei norima, galima atstatyti prarastus tūrius naudojant haliurono rūgšties užpildus, koreguoti mimikos raukšles botulino toksino injekcijomis. Ir viską tikrai galima daryti švelniai, nes viskas priklauso nuo dozės ir meistro rankos.“

Botulino injekcijos veikia apie pusmetį, haliurono rūgšties užpildai – nuo metų iki dvejų metų, todėl norėdami išlaikyti vaizdą, prie kurio priprato, žmonės turi reguliariai grįžti pas specialistą.

 

Plačiau skaitykite: https://www.tv3.lt/naujiena/gyvenimas/po-nekaltos-grozio-proceduros-atsiduria-ir-priemimo-skyriuje-gydytoja-ispejo-kuo-rizikingos-ivairios-injekcijos-n1213331